Otwarte Zasoby w Repozytorium Cyfrowym Instytutów Naukowych (OZwRCIN)

Biblioteka Instytutu rozpoczęła 1 sierpnia 2018 r.,  realizację projektu  “Otwarte Zasoby w Repozytorium Cyfrowym Instytutów Naukowych”  (OZwRCIN).

Jego realizacja przewidziana jest na okres trzech lat. Projekt uzyskał dofinansowanie i realizowany będzie w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa,  E-administracja i otwarty rząd, działanie  2.3 Cyfrowa dostępność i użyteczność informacji sektora publicznego, 2.3.1 Cyfrowe udostępnienie informacji sektora publicznego ze źródeł administracyjnych i zasobów nauki, (typ projektu: cyfrowe udostępnienie zasobów nauki)”. Umowa nr POPC.02.03.01-00-0029/17-00.

Projekt realizowany jest w okresie od 1 sierpnia 2018 r. do 31 lipca 2021 r. przez Konsorcjum 16 instytutów naukowych  reprezentujących różne dziedziny wiedzy – zarówno nauki ścisłe, przyrodnicze, medyczne, jak i humanistyczne. Partnerem wiodącym jest Instytut Matematyczny PAN w Warszawie.

Celem Projektu jest cyfrowe udostępnienie informacji sektora publicznego pochodzących z zasobów Partnerów (jednostek naukowych). Nastąpi to poprzez udostępnienie na wolnych licencjach lub w domenie publicznej ponad 146 000 nowych zasobów, rozbudowę funkcjonalności oraz e-dojrzałości platformy Repozytorium Cyfrowego Instytutów Naukowych (RCIN). Całkowita wartość dofinansowania Projektu wynosi 34 684 818,25 zł, w tym wartość projektu przypadająca na Instytut Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego PAN wynosi  1 263 800,00 zł

Biblioteka Instytutu Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego PAN  zdigitalizuje: publikacje profesora Marcelego Nenckiego,  stare druki, druki z XIX i pierwszej połowy XX wieku oraz czasopisma XIX-XX wieczne. Łącznie ok. 1000 pozycji.
Strona internetowa projektu: www.rcin.org.pl

Koordynatorem Projektu jest Instytut Matematyczny PAN, a Partnerami 15 Instytutów:
Instytut Archeologii i Etnologii PAN
Instytut Badań Literackich PAN